S rostoucími riziky ceny akcií klesají
„Politické akciové trhy mají krátké nohy,“ říká staré burzovní přísloví, které naznačuje, že politika má na ceny akcií nanejvýš dočasný vliv. Dnes se však tato moudrost zdá být zastaralá. Trhy reagují na rozhodnutí, zejména americké vlády, jako seismografy. „To zvyšuje nejistotu, ale také vytváří příležitosti pro investory,“ vysvětluje Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s.
Stav světové ekonomiky se za poslední tři měsíce změnil jen málo. Americká ekonomika nadále silně roste, i když v poslední době byly zveřejněny některé slabší ekonomické údaje. Opatření plánovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem však vyvolávají nejistotu – nejen mezi americkými spojenci, ale i na finančních trzích. Cla vůči Číně, Evropě, Mexiku a Kanadě jsou nejprve ohlášena, poté odložena a v některých případech zrušena. V otázce Ukrajiny sleduje Trump svůj vlastní kurz.
„Trumpova euforie v poslední době znatelně ochladla, což se odráží ve výrazně klesajícím hodnocení,“ říká Zendulka. Stále více Američanů také neschvaluje angažmá Elona Muska, který stojí v čele Oddělení pro efektivitu vlády (DOGE). To vede k rostoucím obavám ze ztráty pracovních míst ve státní správě, což by mohlo mít negativní dopad na důvěru spotřebitelů. Kromě toho se občané USA obávají obnovení inflace, což není překvapivé vzhledem k ohlášenému zvýšení cel, které by zdražilo dovoz.
Ekonomika eurozóny nadále těží z pozitivního vývoje sektoru služeb. Naproti tomu výrobní sektor v hlavních členských státech zůstává pomalý. V Německu po nedávných spolkových volbách svítá naděje na stabilní vládu, která konečně provede opožděné strukturální reformy. V Evropě panuje optimismus ohledně ukončení války na Ukrajině, neboť poválečná obnova by mohla být pro kontinent významným ekonomickým impulsem. Očekávání růstu se zlepšila zejména díky vyhlídce na vytvoření zvláštního fondu pro infrastrukturu v Německu ve výši 500 miliard eur a také díky reformě dluhové brzdy, která by umožnila zvýšit výdaje na obranu. K tomu přistupují plány Evropské komise vyjmout výdaje na obranu z evropských fiskálních pravidel.
Zda se naděje na snížení úrokových sazeb naplní, zůstává nejisté. „V současné době neexistuje žádný zásadní důvod pro agresivní měnovou politiku v USA,“ říká Zendulka. Fed bude pravděpodobně vyčkávat a sledovat další Trumpovy politické kroky. V současné době trh stále předpokládá dvě snížení úrokových sazeb. „Mnoho analytiků však nyní neočekává, že v roce 2025 nedojde ke snížení sazeb vůbec .“ V eurozóně ECB nedávno opět snížila depozitní sazbu. Vzhledem k reformám evropských fiskálních pravidel a dluhové brzdě Německa se očekávají rostoucí deficity, jejichž makroekonomický dopad se teprve projeví. Je proto možné, že dojde k pozastavení změn sazeb ECB.
V Evropě zůstává nálada na akciových trzích pozitivní. Potenciální negativní dopady amerických cel na ekonomiku zatím nehrají významnější roli. Ve Spojených státech se akciové trhy dívají na Trumpovy plány skepticky, přestože jeho politika snižování daní a deregulace by mohla ve střednědobém horizontu podpořit americkou ekonomiku i ceny akcií. Zprávy o hospodářských výsledcích podniků za čtvrté čtvrtletí roku 2024 navíc potvrzují pokračující růst zisků v podnikatelském sektoru. „Po nedávném vývoji považujeme americké akcie za obzvláště slibné,“ říká Zendulka. Pokud jde o evropské akcie, pozitivními faktory jsou jejich stále atraktivní ocenění a lepší očekávání zisků. „Velká část optimismu však již byla zohledněna – pokud jde o strukturální reformy, agresivní fiskální politiku s vyššími deficity a naděje na ukončení války na Ukrajině,“ uzavírá Zendulka.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.