Příležitosti v dluhopisech s vysokým výnosem
Donald Trump otřásá nejen politikou a akciovými trhy, ale má dopad i na segment pevně úročených aktiv: jeho nepředvídatelná obchodní politika představuje riziko pro hospodářský růst v mnoha zemích a pravděpodobně podpoří inflaci v USA. Přesto se investorům nabízejí příležitosti: „High-yield dluhopisy nabízejí v některých případech atraktivní výnosy,“ vysvětluje Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s.
Americká ekonomika v poslední době vykazuje první známky oslabení. Míra inflace v lednu činila 3,0 % a v únoru klesla na 2,8 %. Jádrová inflace se snížila z 3,3 na 3,1 procenta. Co bude dál, zůstává nejisté. „Trumpova politika bude mít pravděpodobně inflační efekt,“ předpovídá Jan Zendulka. Na jedné straně dodatečná dovozní cla zvyšují náklady na zboží, na straně druhé deportace nelegálních přistěhovalců pravděpodobně prohloubí napětí na trhu práce a dále podnítí inflaci.
Americký Federální rezervní systém na svém posledním zasedání ponechal úrokové sazby na stabilní úrovni 4,25 až 4,5 %. Fed však zaujal pesimističtější postoj k růstu a inflaci. Snížil svou prognózu růstu z 2,1 % na 1,7 % a zároveň zvýšil projekci jádrové inflace na konci roku 2025 z 2,5 % na 2,8 %. Těsná většina guvernérů Fedu nyní očekává v letošním roce pouze dvě snížení úrokových sazeb s odkazem na zvýšenou nejistotu v globálním výhledu. „Centrální bankéři pravděpodobně vyčkají, jak se bude vyvíjet Trumpova politika,“ dodává Jan Zendulka.
Dlouhodobé dluhopisy proto zůstávají volatilní. „Nadále se zaměřujeme na krátký konec křivky nebo strategie blízké peněžnímu trhu,“ říká Jan Zendulka. U dluhopisů s vysokým výnosem a podnikových dluhopisů se úvěrové rozpětí výrazně zúžilo, což odráží fundamentálně zdravou pozici mnoha společností. „Absolutní úroveň výnosu dluhopisů s vysokým výnosem - kolem sedmi procent - je pro mnoho investorů atraktivní a poskytuje ochranu před rozšiřováním spreadů či růstem sazeb.“ Americké podnikové dluhopisy mají v současné době výnos kolem 5,2 %, což je mírně nad sazbami peněžního trhu (4,25 - 4,5 %), ačkoli nesou úrokové riziko. Očekává se, že měnové riziko zůstane omezené: v dlouhodobějším horizontu se americký dolar bude pravděpodobně obchodovat do strany nebo se vrátí do svého předchozího pásma 1,05 až 1,10 za euro.
V Evropě je hospodářské oživení stále pomalé a Trumpova obchodní politika visí nad kontinentem jako Damoklův meč. Na druhou stranu se v poslední době zlepšil sentiment ve výrobním sektoru - i když z nízkého základu - a uvolnění fiskálních pravidel může dále podpořit důvěru, i když zároveň zvyšuje úrokové sazby. Meziroční míra inflace v eurozóně v únoru klesla na 2,3 % z lednových 2,5 %. Jádrová inflace však činila 2,6 %, přičemž růst cen zaznamenaly zejména služby (+3,7 %). Trhy v současné době očekávají další dvě snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky, po nichž bude následovat pauza ve druhé polovině roku. Nejistota zůstává vysoká i v Evropě.
„Profil rizika a výnosu německých státních dluhopisů zůstává neatraktivní,“ uzavírá Jan Zendulka. Stejně jako v USA se spready evropských dluhopisů s vysokým výnosem výrazně zúžily - což je odrazem solidního stavu společností. „Pro mnoho investorů je úroveň výnosu z dluhopisů s vysokým výnosem ve výši 4,9 % lákavá,“ říká Jan Zendulka. Nabízí také bezpečnostní rezervu pro případ, že by se spready rozšířily. Naproti tomu úroveň výnosu dluhopisů investičního stupně není ve srovnání se státními dluhopisy nijak zvlášť výnosná.
Podle Jana Zendulky existují příležitosti také v dluhopisech rozvíjejících se trhů. Dluhopisy v místní měně v zemích, jako je například Brazílie, nabízejí vysoké reálné výnosy kolem sedmi procent. Korporátní dluhopisy v tvrdé měně z rozvíjejících se trhů nabízejí také vyšší spready než jejich protějšky na rozvinutých trzích.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.