Po ekonomické stránce nevýrazné
Uplynulé dva týdny byly na ekonomické frontě bez větších událostí. Namísto toho se stále více blíží prezidentské volby v USA, které vrhají svůj stín na trhy. Trhy se snaží určit sektory a témata, která by profitovala v případě výhry jednoho či druhého kandidáta, přičemž tzv. „Trump trade“ vede. Daňové škrty by mohly podpořit růst a firemní zisky, což by také podnítilo inflaci. Snižování úrokových sazeb ze strany Fedu by v takovém prostředí skončilo. Na dluhopisových trzích se tento scénář projevil růstem výnosů a posilujícím dolarem.
Zasedání ECB nepřineslo mnoho překvapení: podle očekávání byly úrokové sazby sníženy o 25 bazických bodů. Depozitní sazba klesla na 3,25 procenta a hlavní refinanční sazba na 3,40 procenta. Při pohledu do budoucna se Christine Lagarde nevyjádřila k dalšímu vývoji úrokových sazeb. Někteří účastníci trhu očekávají snížení o 50 bazických bodů na prosincovém zasedání, přestože průzkumy nálady naznačují určitou stabilizaci evropské (průmyslové) ekonomiky. Například německý index podnikatelského klimatu Ifo pozitivně překvapil, když byly části situace a očekávání hodnoceny mírně lépe. V USA maloobchodní tržby za září vzrostly mírně více, než se očekávalo. Americký spotřebitel je stále ochoten utrácet a nevykazuje známky oslabení. Výhledy na trvale vysoké deficity v případě vítězství Trumpa vedly k dalšímu růstu výnosů na dlouhém konci americké výnosové křivky.
Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů vzrostly přibližně o 15 bazických bodů na 4,24 procenta. Desetileté německé bundy naopak zůstaly stabilní a uzavřely se na 2,29 procenta, i když výnosová křivka se zploštila v souvislosti s očekávaným snižováním úrokových sazeb (pokles na krátkém konci). V tomto prostředí si lépe vedly firemní dluhopisy investičního stupně i s vysokým výnosem, což pozitivně ovlivnilo dluhopisovou stránku portfolií Moventum. Světové akciové trhy z pohledu eurového investora v uplynulých dvou týdnech mírně rostly, především díky posílení dolaru. Naopak evropské akcie klesaly stejně jako japonské, přičemž ztráty v Japonsku byly výraznější. Na rozvíjejících se trzích také došlo k poklesu akcií poté, co detaily o čínském fiskálním balíčku nebyly zcela odhaleny.
V rámci Evropy portfolia těžila z širokého rozložení s expozicí na Spojené království a Švýcarsko, kde oba trhy zaznamenaly pozitivní vývoj. Naopak investice do titulů druhé linie nepřinesly žádnou přidanou hodnotu, protože v USA a Evropě zaostaly za velkými společnostmi. Na úrovni sektorů těžily finanční akcie z vyšších úrokových sazeb, zatímco cyklický sektor spotřebního zboží byl negativně ovlivněn vysokými úrokovými sazbami. Defenzivní zdravotnický sektor nebyl v poptávce a akcie energetického sektoru také klesaly, neboť na Blízkém východě nedošlo k dalšímu vyostření. Zatímco v USA předčily očekávání tzv. „růstové“ akcie navzdory růstu úrokových sazeb, v Evropě si vedly lépe „hodnotové“ akcie.
Portfolia Moventum se v souladu s trhem v uplynulých dvou týdnech pohybovala víceméně stranou, přičemž mezi výkonností strategií s převahou akcií a dluhopisů nebyly výrazné rozdíly. Mezinárodní investiční strategie však těžily z posílení měn vůči euru. U akcií se zaměření na rozvíjející se trhy ukázalo jako nevýhodné, stejně tak jako preference ve zdravotnickém sektoru a zaměření se na tituly druhé linie. Pozice na úrovni sektorů však toto kompenzovaly příznivě. Na dluhopisové straně se ukázala jako zvláště užitečná expozice na firemní dluhopisy.
PWM portfolio si vedlo dobře v náročném tržním prostředí. Kromě alokovaných dluhopisových fondů výrazně přispěla pozice ve zlatě ve fondu Hansagold. Výkonnost akciových a smíšených fondů byla smíšená, přičemž pozitivní a negativní příspěvky se přibližně vyrovnaly. Mezi alternativami opět vzrostl Plenum Cat Bond po mírném poklesu způsobeném hurikánem Milton.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.