Na frontě inflace v eurozóně je jasno
Vylepšená makrodata v USA vytvořila příznivé tržní prostředí. Údaje z amerického trhu práce za září byly po dvou neuspokojivých měsících nečekaně dobré. Vzhledem k tomu, že slabé údaje z předchozího měsíce byly revidovány směrem nahoru a míra nezaměstnanosti klesla na 4,1 %, lze hovořit o jen mírně se ochlazujícím trhu práce. To by bylo v souladu s očekáváním „měkkého přistání“ americké ekonomiky, doprovázeného postupným snižováním úrokových sazeb ze strany Fedu, které by mohlo zabránit pádu ekonomiky do recese. Index nákupních manažerů ISM pro sektor služeb v USA zaznamenal silný skok vzhůru. Přestože tamní výrobní sektor přešlapuje na místě, zlepšení nálady v sektoru služeb je pozitivní. O čínském fiskálním balíčku bylo zveřejněno jen málo nových informací. Účastníci trhu doufají, že po oznámeních bude následovat akce. Čínské akciové trhy však pokračovaly v růstu.
Co se týče inflace, v eurozóně se vše vrací do pořádku. Celková inflace klesla na tříapůlleté minimum 1,8 %, a to především díky cenám energií. Jádrová míra inflace klesla na 2,7 %, neboť meziroční růst cen služeb se snížil pouze na 4,0 %. Překvapením byly údaje o inflaci z USA, kde byla celková inflace i jádrová míra vyšší, než se očekávalo.Meziroční jádrová sazba vzrostla z 3,2 % na 3,3 %.
Tento prudký nárůst inflace vedl k vyšším výnosům na dluhopisových trzích, a tedy ke ztrátám cen. V návaznosti na americké státní dluhopisy (+35 bazických bodů na 4,11 %) se opět zvýšil výnos Bundů (+14 bazických bodů na 2,27 %). Ani podnikové dluhopisy investičního stupně se tomuto úrokovému prostředí nevyhnuly. Ztráty však byly nižší díky jejich kratší duraci. Dluhopisy s vysokým výnosem zaznamenaly malý zisk. Tento vývoj byl pro portfolia Moventum příznivý. Po poklesu úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí byla durace pro čtvrté čtvrtletí záměrně ponechána kratší, což zmírnilo pokles cen. Pozitivní impuls na straně dluhopisů přineslo také přidání podnikových dluhopisů.
Americké akcie si na akciových trzích připsaly zisky. Lokální investoři těžili z měnových zisků, protože americký dolar opět posílil. Japonské a evropské akcie zaznamenaly ztráty, přičemž nejmenší ztráty zaznamenal švýcarský akciový trh v Evropě. Rozvíjející se trhy nedosáhly lepších výsledků než průmyslové země, a to i přes pozitivní vývoj v Číně. Z toho těžila portfolia s mírným nadváženým podílem USA. Výkonnost růstových a hodnotových akcií byla v uplynulých dvou týdnech navzdory růstu úrokových sazeb vyrovnaná a neměla rozhodující vliv na výkonnost portfolií. Na úrovni sektorů způsobila eskalace na Blízkém východě růst cen ropy. Z toho těžily energetické společnosti s nadváhou v portfoliu. Vysoce vážený sektor zdravotní péče dosáhl výkonnosti v souladu s trhem, zatímco finanční sektor (neutrální váha) překonal výkonnost. Také sektor technologií s vysokou váhou dosáhl lepších výsledků. Malé kapitalizace v Evropě a USA nebyly schopny generovat žádnou přidanou hodnotu ve srovnání s velkými kapitalizacemi, což mělo negativní dopad.
Na straně portfolií Moventum se v posledních dvou týdnech pozitivně vyvíjely strategie s vysokým podílem akcií, zatímco strategie s vysokým podílem dluhopisů zaznamenaly mírný pokles cen. Ty byly nižší než u referenčních indexů v důsledku umístění s kratší durací. Na straně akcií nebylo možné udržet krok s růstem cen. Kromě expozice vůči akciím s malou a střední kapitalizací mělo negativní dopad podvážení Číny.
Portfolio PWM vykazovalo stabilitu díky širokému umístění více aktiv. Pozitivně k výkonnosti přispěly smíšené fondy a globální akciové strategie. Dluhopisová strana se do značné míry vyhnula cenovým ztrátám. Evropské akciové fondy měly negativní výkonnost a cena zlata mírně korigovala. Z alternativních fondů mírně poklesl zajišťovací fond Aquantum Active Range a Plenum Cat Bond Dynamic utrpěl pokles ceny.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.