Dohoda mezi Credit Suisse a UBS není přesvědčivá
Převzetí upadající Credit Suisse konkurenční UBS není příliš přesvědčivé a trhy prozatím neuklidní. To očekává Carsten Gerlinger, výkonný ředitel a vedoucí oddělení správy aktiv společnosti Moventum. "Fasáda se tu tmelí spoustou politických peněz centrálních bank, i když v Credit Suisse hoří spíše strojovna," říká Gerlinger. "Ze silné a slabé banky tak může vzniknout nová švýcarská problémová banka."
Bilance bank v Evropě vypadají v zásadě dobře, a to i přes současné zmatky kolem amerických bank SVB, Signature a First Republic. "V zásadě lze situaci hodnotit zcela jinak než v letech 2008/2009," říká Gerlinger. "Banky jsou v roce 2023 v mnohem lepší kondici, nedochází k žádným větším selháním úvěrů a zátěžové testy neodhalily žádné problémy." Ve finanční krizi v letech 2008/2009 vedla k velkým ztrátám krize v oblasti nemovitostí a sekuritizace úvěrů. "Centrální banky a vlády se poučily z chyb s Lehmanem, pokud jde o krizové řízení," říká Gerlinger.
Stabilita se zdála být na místě: Banky dosahují dobrých zisků, výplata dividend není problém. "Například Deutsche Bank oznámila svůj záměr vyplatit vyšší dividendu i za rok 2022," říká Gerlinger. "U dotčených amerických bank a také u Credit Suisse vedly k nedávnému vývoji chyby managementu a nedostatky v řízení rizik." Banky jsou nicméně pod tlakem: "Nyní máme krizi důvěry, která by mohla přerůst ve větší krizi v rámci sebenaplňujícího se proroctví," říká Gerlinger. V případě pochybností však takovou krizi drží pod kontrolou centrální banky a vlády.
Pro obě švýcarské banky to bude obtížnější. "UBS si kupuje velkou banku, jejíž integrace by už za normálních okolností stála hodně energie," říká Gerlinger. "K tomu si připočtěte, že Credit Suisse není jen fungující bankou, ale vleče s sebou problémy a skandály už léta." UBS možná udělala z dlouhodobého hlediska dobrý obchod. "Kupní cena je příznivá a je tu spousta peněz od centrální banky a státu v podobě pomoci s likviditou a záruk za rizika," říká Gerlinger. Problémy Credit Suisse jsou však starší, sahají hlouběji a bankou otřásla řada skandálů: byla u klíčových slov, jako byl pád hedgeového fondu Archegos Capital, zažila "informergate", "tuna deal", byla zapletena do kauzy Greensill, musela zaplatit pokutu za napomáhání praní špinavých peněz a její pověst utrpěla skandálem kolem prodeje daňových CD. Její řízení rizik bylo zřejmě příliš slabé na to, aby došlo k narušení, které nyní nastalo, a proto byla nutná záchrana na poslední chvíli.
"Je pravda, že akutní problémy byly prozatím vyřešeny převzetím ze strany UBS," říká Gerlinger. "Historie však ukázala, že takové spojení je herkulovský úkol a přináší s sebou mnoho problémů."
Více na www.moventum.lu
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.