Čína se snaží vzpamatovat
Pozitivní údaje o PCE inflaci zmírní, ale ne zcela rozptýlí obavy Fedu, že inflace zůstane delší dobu nad cílem. Meziroční míra inflace klesla z dubnových 2,8 % na 2,6 %, což je nejnižší úroveň od března 2021. Inflační tlak zůstává vysoký v sektoru služeb, kde ceny meziročně vzrostly o 3,9 % po 4,0 % v dubnu. Spotřebitelé nadále utrácejí, což je dáno především růstem mezd. Celkově americká ekonomika ztrácí své momentum, protože fiskální stimuly slábnou. Výrazný růst mezd lze pozorovat také v eurozóně, zatímco hospodářský vývoj je pomalý. Předběžné odhady indexů nákupních manažerů za červen ukazují na pokles ekonomické aktivity. Celkový index klesl z 52,2 na 50,8 bodu. V Německu index Ifo v červnu v rozporu s tržním konsensem klesl z 89,3 na 88,6 bodu. Zatímco dílčí index hodnocení současné situace stagnoval, podniky hodnotily své obchodní vyhlídky méně příznivě.
Japonská průmyslová výroba v květnu vzrostla výrazněji, než se očekávalo. Podpůrně působil kurz jenu, který klesl na 38leté minimum. Zisky v čínském průmyslu rostly v květnu mnohem pomaleji. Druhá největší ekonomika světa se potýká s oživením, protože slabá domácí poptávka brzdí celkový růst. Zatímco vývoz byl silný, sektor nemovitostí na oznámený záchranný balíček nereagoval. Švýcarská národní banka snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 1,25 %, zatímco norská centrální banka ponechala úrokové sazby na 16letém maximu 4,5 % a uvedla, že první snížení sazeb se neočekává dříve než v roce 2025. Výnosy bezpečných státních dluhopisů v posledních dvou týdnech rostly. Výnosy amerických státních dluhopisů s desetiletou splatností činily v pátek 4,4 %. Výnosy Bundů vzrostly o osm bazických bodů na 2,5 procenta. Naopak investice do podnikových dluhopisů s vyšším výnosem dosáhly mírně pozitivního výsledku díky nižším rizikovým prémiím a kratší duraci.
V období 17. 6. 2024 - 28. 6. 2024 se portfoliím Moventum podařilo omezit ztráty na straně dluhopisů díky jejich kratší duraci. Pozitivně přispělo i převážení podnikových dluhopisů na úkor bezpečných státních dluhopisů. Na straně akcií se malým akciím dařilo o něco lépe než velkým akciím. Obzvláště dobře si vedla eurozóna a rozvíjející se trhy, zatímco Velká Británie a Japonsko si mírně pohoršily. Kurz amerického dolaru zůstal beze změny. Na straně alokace to nemělo na portfolia Moventum žádný zásadní vliv. Zatímco převážení eurozóny a podvážení Spojeného království mělo pozitivní vliv, převážení Japonska a podvážení rozvíjejících se trhů mělo negativní dopad.
Na úrovni sektorů byly relativní příspěvky rovněž poměrně vyvážené. Pozitivní vliv mělo převážení energetických a komunikačních služeb, zatímco převážení technologických akcií a podvážení finančních a diskrečních spotřebitelských akcií bylo negativní. Na úrovni stylů se value vyvíjel mírně lépe než growth a pozice v portfoliích Moventum byla nevýhodná. V prostředí mírně pozitivního vývoje na akciových a negativního vývoje na dluhopisových trzích dosahovala portfolia Moventum výkonnosti v souladu s trhem. Čím vyšší byla dluhopisová složka, tím lepší byla relativní výkonnost. Důvodem bylo umístění na dluhopisové straně s kratší durací a převážením podnikových dluhopisů na úkor bezpečných státních dluhopisů. Tím se snížily cenové ztráty.
Portfolio PWM se ve sledovaném období ukázalo jako dobře diverzifikované a robustní. Zatímco dluhopisová strana zůstala stabilní s kratší durací a flexibilními strategiemi, ostatní složky portfolia dosáhly pozitivních výsledků. Na straně akcií pomohly strategie fondů orientované na ocenění. Pozice v drahých kovech a diverzifikovaných komoditách významně přispěly k výkonnosti. Mírně pozitivní výkonnost vykazoval i segment alternativních nástrojů, a to za pomoci dluhopisového fondu CAT.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.