Bank of Japan překvapila finanční trhy 3,2% mírou inflace
Navzdory globálně slabším ekonomickým údajům Fed a ECB podle očekávání zvýšily hlavní úrokové sazby o 25 bb a zdůraznily závislost nadcházejících rozhodnutí o úrokových sazbách na datech. Mezitím Bank of Japan překvapila finanční trhy mírou inflace ve výši 3,2 %. Přestože ponechala klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni -0,1 %, oznámila, že v budoucnu bude ve své politice úrokových sazeb na dlouhém konci pružnější.
V USA se zdá, že ekonomika dosáhla měkkého přistání a úrokového vrcholu je postupně dosahováno. Přestože se objevují známky oslabení podnikatelské aktivity, anualizovaný růst HDP ve výši 2,4 %, pružný trh práce a silná aktivita zejména v sektoru služeb, kde převládá nedostatek pracovních sil, poskytují důvěru. Naproti tomu v eurozóně zůstává jádrová inflace na úrovni 5,5 %. Zároveň v červenci výrazněji zpomalila ekonomická aktivita, zejména v průmyslovém sektoru.
Růst v sektoru služeb se také vyrovnává. Růst HDP v eurozóně dosáhl ve 2. čtvrtletí +0,6 %, zatímco v Německu se nadále projevují recesní tendence na úrovni -0,2 %. ECB stojí před úkolem vybalancovat trvale vysokou jádrovou inflaci se slabou podnikatelskou důvěrou. Ve výhledu klíčových úrokových sazeb pro nadcházející zasedání se proto vyhnula jasnému poselství. Podle Lagardeové budou příští rozhodnutí vycházet čistě z dat. Snížení sazeb lze vyloučit již v září. V Číně se nad výhledem stahují mračna, takže spekulace o nutných stimulačních balíčcích nepolevují.
Sektor služeb krátkodobě těžil z masivního meziročního nárůstu domácích turistů. Výdaje na obyvatele však poklesly. Výnosy bezpečných státních dluhopisů v posledních dvou týdnech vzrostly. V pátek desetileté americké státní dluhopisy poprvé v tomto roce dosáhly výnosu 4,2 %. Ekonomická aktivita nevykazuje žádné známky zpomalení a americké ministerstvo financí zároveň oznámilo, že v aktuálním čtvrtletí vydá dluhopisy v hodnotě jednoho bilionu USD, což je o 274 miliard USD více, než bylo původně oznámeno. Portfoliím Moventum se podařilo omezit ztráty na straně dluhopisů díky umístění s kratší durací. Dluhopisy s krátkou dobou splatnosti přispěly pozitivně.
Slabé byly akcie a vysoké výnosy. Spready se mírně rozšířily. Rozhodnutí snížit expozici v segmentu vysokých výnosů v běžném čtvrtletí se následně ukázalo jako správné. Na straně akcií překvapily akcie s malou kapitalizací, které dosáhly o 0,6 % lepší výkonnosti než akcie s velkou kapitalizací. Na začátku měsíce zatížily trh slabé globální indexy nákupních manažerů, načež mnoho účastníků trhu krátkodobě snížilo své akciové pozice, především prostřednictvím likvidních indexů s vysokou kapitalizací.
Na jedné straně portfolia Moventum těžila z nadváhy v sektoru komunikačních služeb, ale celkově defenzivnější sektorová alokace přispěla k celkovému výsledku jen mírně. Hlavním pozitivním faktorem byla regionální alokace. Rozhodnutí převážit Japonsko a podvážit Evropu se ukázalo jako správné. Navzdory slabým indikacím z Číny se rozvíjející se trhy rovněž ukázaly jako velmi silné. Ty dokázaly těžit zejména z vyšších cen komodit. Zde jsou portfolia Moventum neutrálně vážená. V tomto prostředí vykázala portfolia Moventum mírně záporný výsledek. Díky jejich umístění na straně pevných výnosů a kladným alokačním příspěvkům na straně akcií však bylo dosaženo lepší výkonnosti než u příslušných tržních benchmarků.
Portfolio PMW se nevyhnulo slabšímu tržnímu prostředí a minulý týden dosáhlo mírně záporného výsledku. Negativní faktory se projevily jak na straně akcií, tak na straně dluhopisů. V souladu s tím se v tomto prostředí nedokázaly prosadit ani tři ze čtyř strategií smíšených fondů. Pozicování v drahých kovech nepřineslo žádný diverzifikační efekt. Naopak pozitivně přispěly výsledky alternativního segmentu (dlouhé/krátké akcie, opční strategie, CAT dluhopisy) a fondu konvertibilních dluhopisů.
Ke stažení
Zde najdete naše Factsheets a brožury. Rovněž zde najdete: Ex-ante informace o nákladech & a úrokových sazbách.